Jasanová prkna

<< Jasanové řezivo

Pokud si chcete doma vyrobit dřevěnou podlahu nebo obložení, měli byste si zvolit jasan. Tato dřevina je nejen velmi kvalitní, ale také i cenově poměrně dostupná. Je mnohem levnější než například dub nebo kanadská borovice.

Rozdílný vzhled

Jasan je strom, který se běžně vyskytuje po celém evropském kontinentu, nejčastěji pak v lesích a na úpatích hor. Tento druh dřeviny ale roste prakticky všude v mírném podnebném pásu, takže se dá najít i v Americe nebo Asii. Ve stavebnictví je důležité rozlišovat jednotlivé druhy odrůd, které se od sebe neliší ani tak kvalitou dřeva jako svou barvou. Budete-li si chtít doma vybudovat krémově bílou podlahu, sáhněte po jasanu americkém, v případě, že naopak preferujete tmavší barvy, vyberte si evropský typ.

Podlahu si můžete vyrobit z fošen nebo z prken. Rozdíl mezi těmito dvěma druhy řeziv je hlavně v rozměrech. Prkna dosahují svou šířkou alespoň dvojnásobku své tloušťky, ale většinou je to více. Vyrábějí se průmyslově na strojních pilách podélným řezáním celých kmenů. Jasanová prkna by měla být před začátkem stavby ošetřena přípravkem proti dřevokazným škůdcům. Jasan je totiž pro červotoče doslova pochoutkou.

S budováním podlahy nebo obložení byste měli počkat na správné roční období. Rozhodně byste se neměli pouštět do stavebních prací na podzim nebo dokonce v zimě. Je totiž důležité zachovat při práci správnou teplotu. Ta by se měla pohybovat okolo 20° C. Také je nutné se zaměřit na vlhkost, respektive její eliminaci. Ta by měla být správně na 50 procentech. K dosažení správné úrovně vlhkosti není nutné pořizovat si žádné drahé odvlhčovače, obvykle stačí otevřít všechna okna v místnosti a pár hodin větrat. Ideálním ročním obdobím pro stavbu podlahy nebo obložení je závěrečná část jara, kdy už venku panuje příjemné počasí, ale teplota zatím nestoupá k tropické třicítce.

PORT WOOD, s.r.o.

Libušina 50
592 02, Svratka
IČ: 05288894 , DIČ: CZ05288894

e-mail: obchod@duboverezivo.cz
telefon: +420 720 107 774

Neváhejte nám poslat poptávku