Jasanová spárovka

<< Jasanové řezivo

Jasan je typickým představitelem dřevin, které jsou vhodné jak k výrobě nástrojů, tak i nábytku a různých stavebních konstrukcí. V případě jasanu se jedná hlavně o interiérové konstrukce jako jsou například obklady na stropy, stěny nebo podlahy.

Vhodná dřevina

Jasanové dřevo je ceněné nejen pro své mechanické kvality, ale také pro svůj specifický vzhled. To platí jak pro náš evropský typ jasanu, který je sytě hnědý, tak i pro americkou odrůdu, která se může pyšnit smetanově bílým zabarvením. Z jasanu se nevyrábí pouze desky nebo fošny, ale také další truhlářské polotovary jako jsou hranoly či jasanové spárovky. Spárovky jsou typem desek, které se vytváří slepováním lamel k sobě. Tyto desky se běžně využívají jak při výrobně nábytku, tak i schodišť, kuchyní a samozřejmě i podlah.

Jelikož je jasan náchylný k vlhnutí, užívá se hlavně v interiérech. Nejčastěji se můžeme setkat s jasanovými podlahami, které bývají velmi kvalitní. Je však potřeba, aby jasanové desky, hranoly a spárovky byly nejdříve naimpregnovány, jinak se mohou zkroutit a celý projekt tím zničit. Často se dřevo impregnuje už na pile, ale pokud se tak nestalo, je nezbytné ho ochránit ještě před započetím stavebních prací. Totéž platí i o nanesení ochranných nátěrů proti dřevokaznému hmyzu. Jasanové dřevo je totiž velmi oblíbené u červotočů.

Aby podlaha z jasanu mohla sloužit dlouho, není nutné ji pouze ochránit před vnějšími vlivy, ale také ji dobře postavit. Existují tři základní způsoby, jakými se podlaha staví. Stavba na sponkách, pomocí šroubování a lepením. Vybudovat podlahu na sponkách se vyplatí hlavně v menších místnostech. Šroubovaná podlaha se uchycuje do OSB desek nebo hranolů pomocí šroubů. Posledním způsobem je pak lepení podlahy. Tato metoda se využívá hlavně v případech, kdy má být topení situováno pod podlahou.

PORT WOOD, s.r.o.

Libušina 50
592 02, Svratka
IČ: 05288894 , DIČ: CZ05288894

e-mail: obchod@duboverezivo.cz
telefon: +420 720 107 774

Neváhejte nám poslat poptávku