Jasanové schody

<< Jasanové řezivo

Jasanové dřevo je známé hlavně u výrobců sportovního vybavení jako jsou hokejky či baseballové pálky, ale běžně se používá i ve stavebnictví. Není sice příliš vhodné pro budování různých venkovních konstrukcí, ale dá se tato dřevina použít k výrobě podlah, obložení či schodů.

Důkladné měření

Pokud si chcete doma vytvořit jasanové schody, měli byste začít u měření. Důležité je hlavně změřit výšku, která je mezi jednotlivými patry. Tuto výšku je pak nutné ještě rozdělit podestou. Měření by mělo být precizní a je lepší ho ještě minimálně jednou zopakovat. Podle naměřených hodnot pak musíte propočítat, kolik budete potřebovat schodů. Schodiště samotné by mělo mít šířku alespoň jeden metr, ale pokud je to prostorově možné, připočítejte si o pár centimetrů navíc. Součástí schodiště by mělo být samozřejmě také zábradlí.

Z jasanu se dá vytvořit kompletní schodiště, tedy i se schodnicemi a nášlapy. Není nutné využívat i jiné typy dřevin. Základním materiálem každého dřevěného schodiště jsou prkna. Ta jsou vhodná jak ke stavbě podesty, tak následně i jednotlivých schodů. Desky by měly mít minimálně délku vašich chodidel, ale opět je lepší pár centimetrů přidat, jelikož schodiště nebudete přece používat jenom vy. Ideální hloubka schodů je zhruba 25 cm. Nad 30 cm by hloubka vystoupat neměla.

Jakmile je vše přeměřeno, navrženo a máte tak ucelenou představu o tom, jak bude budoucí schodiště vypadat, je čas se trochu ušpinit. Je nutné nařezat jednotlivé části prken přesně podle provedených měření. K této práci se nejlépe hodí okružní a přímočará pila, jejichž obsluha však vyžaduje jistou míru zručnosti. Jakmile bude vše nařezáno, vytvořte nejdříve kostru schodiště a posléze začněte budovat jednotlivé stupnice. Až bude vše hotové, opatřete jasanové schodiště lakem, který zabrání případnému poškrábání.

PORT WOOD, s.r.o.

Libušina 50
592 02, Svratka
IČ: 05288894 , DIČ: CZ05288894

e-mail: obchod@duboverezivo.cz
telefon: +420 720 107 774

Neváhejte nám poslat poptávku